سیدالشهداء علیه السلام
بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
عاشورا از نگاه قرآن

سوره ی مبارکه الفرقان : آیه 20

 

وَما أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِینَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَیَأْكُلُونَ الطَّعَامَ وَیَمْشُونَ فِی الْأَسْوَاقِ وَجَعَلْنَا بَعْضَكُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَةً أَتَصْبِرُونَ وَكَانَ رَبُّكَ بَصِیرًا(20)

 

ما هیچ یك از رسولان را پیش از تو نفرستادیم مگر اینكه غذا مى‏خوردند و در بازارها راه مى‏رفتند و بعضى از شما را وسیله امتحان بعضى دیگر قراردادیم، آیا صبر و شكیبایى مى‏كنید (و از عهده امتحان برمى‏آیید)؟! و پروردگار تو همواره بصیر و بینا بوده است. (20)

 

از موسی بن جعفر علیه السلام روایت شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله، امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام را جمع کرد و در خانه را بر روی خود و آنها بست و فرمود: ای اهل من و اهل خدا، همانا خدای عزوجل به شما سلام می رساند و این جبرئیل است که در خانه با شماست می گوید: من دشمنان شما را موجب فتنه و امتحان و آزمایش برای شما قرار دادم در این باره چه می گویید؟
اهل بیت گفتند: ای رسول خدا ما بر امر خدا و آنچه از قضای او بر ما فرود می آید صبر می کنیم تا بر خدای عزوجل وارد شویم و ثواب گرانقدرش را به نهایت برسانیم؛ چه آن که از او شنیده ایم که همه خیر و خوبی را برای صابران مهیا فرموده است.
در این هنگام رسول خدا صلی الله و علیه و آله و سلم گریست به گونه ای که صدای گریه و ناله اش از بیرون خانه شنیده می شد. در همین وقت بود که این آیه نازل شد: « و جعلنا بعضکم لبعض فتنه اتصبرون و کان ربٌک بصیراً »؛ یعنی: « بعضی از شما را وسیله امتحان بعضی دیگر قرار دادیم، آیا صبر و شکیبایی می کنید « و از عهده امتحان بر می آیید »؟! و پروردگار تو همواره بصیر و بینا بوده است » و اهل بیت همان گونه که گفتند، شکیبایی می ورزند.

منابع

 بحار الانوار، ج 24، ص 219، حدیث 16 - کنز جوامع الفوائد، ص 190.موضوعات مرتبط : عاشورا از نگاه قرآن ,
آخرین ویرایش: دوشنبه 1 مهر 1392 12:52 ب.ظ
تاریخ ارسال : پنجشنبه 4 مهر 1392 12:10 ب.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
دیدگاههای مربوط به پست (عاشورا از نگاه قرآن)

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

  • موضوعات CATEGORIES2

  • برچسبها TAGS

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات