سیدالشهداء علیه السلام
بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
درّ دریاى فضیلت ، عنصر شرم و عفاف

آفتاب آسمان مجد و رحمت زینب است
حامی توحید و قرآن و ولایت زینب است

درّ دریاى فضیلت عنصر شرم و عفاف
قهرمان عرصه صبر و شهامت زینب است

در دمشق و کوفه با آن خطبه‌هاى آتشین
آنکه سوزانید بنیاد شقاوت زینب است

آن که زد بر ریشه بیداد و طغیان یزید
و آن که احیا کرد آیین عدالت زینب است

معدن ایمان و تصمیم و ثبات و اقتدار
مشعل انوار تابان هدایت زینب است

در قیام کربلا گردید همکار حسین
در ره شام بلا کوه جلالت زینب است

و آن که در امواج دریاى خروشان بـلا
امتحان‌ها داد بـا عزم و شجاعت زینب است

همچو باب و مام و جدّ خویش در روز جزا
آن که دارد از خدا اذن شفاعت زینب است

 

 

آیت الله صافی گلپایگانی
موضوعات مرتبط : اشعار عاشورایی ,
برچسب ها: درّ دریاى فضیلت , عنصر شرم و عفاف ,
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1392 06:17 ب.ظ
تاریخ ارسال : دوشنبه 28 اسفند 1391 11:13 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
امام حسین علیه السلام از دیدگاه شهید مطهری

 جنگ امام حسین علیه السلام جنگ عقیده، جنگ حق علیه باطل و جنگ برای امر به معروف و نهی از منکر بود.


تجسم اسلام

 استاد مطهری درباره قیام امام حسین علیه السلام چنین می گوید: « می گویم حادثه کربلا، نمی گویم قیام، چون بیش از قیام است. نمی گویم نهضت، چون بیش از نهضت است. حادثه کربلا راز دیگری دارد که اساساً خود این حادثه در همه ابعاد و جنبه های تجسم اسلام است. یعنی راز نمایش پذیری حادثه کربلا این است که تجسم فکر و ایده چند جانبه، چند وجهی و چند بعدی اسلامی است. همه اصول جنبه های اسلامی عملاً در این حادثه تجسم پیدا کرده است.»

نمایش سربازان اسلام

 حادثه کربلا یک نمایش از سربازان اسلام است. اما نه نمایشی که صرفاً به معنی صورت سازی باشد. در این حادثه پیر و جوان، سفید و سیاه، عرب و غیر عرب همگی نقش داشتند. گویی اساساً در قضا و قدر الهی مقدر شده است که در این حادثه نقش های مختلف از راه های مختلف ایفا شود. یعنی اسلام نشان داده شود.

سرور انسانیت

امام حسین علیه السلام شخصیت حماسی نیست. او سرور انسانیت است. به همین دلیل نظیر ندارد. شما در دنیا حماسه ای مانند حماسه حسین علیه السلام پیدا نخواهید کرد.

حیات اسلام

 شهادت او حیات تازه ای در عالم اسلام دمید. بعد از شهادتش رونقی در اسلام پیدا شد. او با حرکت قهرمانانه خود روح مردم مسلمان را زنده کرد و به اجتماع اسلامی شخصیت داد. امام حسین علیه السلام درس غیرت، درس تحمل و بردباری در شدائد و سختی ها را به مردم داد.

جنگ عقیده

جنگ امام حسین علیه السلام جنگ عقیده، جنگ حق علیه باطل و جنگ برای امر به معروف و نهی از منکر بود.منبع: چشمه های معرفت
موضوعات مرتبط : از نگاه اندیشمندان ,
برچسب ها: امام حسین علیه السلام , دیدگاه , شهید مطهری ,
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1392 06:15 ب.ظ
تاریخ ارسال : دوشنبه 21 اسفند 1391 03:00 ب.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
امام حسین (ع) از دیدگاه دکتر شریعتی


دكترعلى‏ شریعتى متفكر و اندیشمندى بود كه در یك دوره تاریخى، تأثیر فزاینده‏اى بر روى نهضت اسلامى گذاشت. شهید دكتر بهشتى با اشاره بدین موضوع، حق مطلب را ادا مى‏كند:

«دكتر در طول چند سال حساس، هیجان مؤثرى در جوّ اسلامى و انقلاب اسلامى به وجود آورد و در جذب نیروهاى جوان درس خوانده و پر شور و پر احساس به سوى اسلام اصیل، نقش سازنده‏اى داشت و دل‏هاى زیادى را با انقلاب اسلامى همراه كرد. این انقلاب و جامعه باید قدردان این نقش مؤثر باشد.» (1)

آثار دكتر شریعتى از فراز و فرودهاى بسیارى برخوردار است؛ برخى آثار وى همچون «اسلام‏شناسى متعهد با مخاطب‏هاى آشنا» و «تشیع علوى، تشیع صفوى» داراى ضعف‏هاى ساختارى و اساسى مى‏باشد، و برخى از آثار وى از جمله «على‏علیه السلام»، «فاطمه، فاطمه است» و «نیایش» را باید در رده كتاب هاى خوب و تأثیرگذار وى محسوب كرد.

برخى از سخنرانى‏ها و نوشته‏هاى دكتر شریعتى در مورد شهادت امام حسین علیه السلام و حادثه كربلا، از جمله آثار خوب وى به شمار مى ‏رود. در این نوشتار سعى خواهیم نمود به حدّ وسع خود، دیدگاه دكتر شریعتى را در این موارد به تصویر كشیم:

ادامه مطلبموضوعات مرتبط : از نگاه اندیشمندان ,
برچسب ها: امام حسین (ع) , دکتر شریعتی ,
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1392 06:15 ب.ظ
تاریخ ارسال : دوشنبه 14 اسفند 1391 11:04 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
نام و یاد مهدی(عج) در زیارت عاشورا

یکی از فقرات زیارت عاشورای حضرت امام حسین (ع) این جمله مبارکه است:

«وَ اَسئَلهُ اَن یبَلِّغَنِی المَقامَ المَحمُودَ لَکُم عِندَالله وَ اَن یرزُقَنِی طَلَبَ ثارِکُم مَعَ اِمامٍ هُدَی ظاهِرٍ ناطِقٍ بِالحَقّ مِنکُم»

من از خداوند درخواست می کنم که مرا به مقام شایسته و ستوده ای که برای شما در نزد پروردگار است برساند و مرا نصیب کند که در رکاب امام هدایت از خاندان شما که ظهور کرده و به حق نطق می کند- حضرت مهدی موعود (عج)- خونخواهی شما نموده و انتقام خون بنا حق ریخته شما را بگیرم.

 

 

آری در زیارت مخصوص امام حسین (ع) در روز عاشورا  نیز هر فصل دیگری که این زیارت شریف خوانده شود و در ضمن توسل به حضرت سیدالشهدا (ع) شخص زائر و متوسل با دنیایی از درد، غم، سوز و گداز از خدای قاضی الحاجات درخواست می کند که او را موافق بدارد تا در معیت و همراهی امام زمان ارواحنا فداه و در رکاب پرافتخار آن پیشوای جهانی بیاید و انتقام خون پاک امام حسین (ع) را از جنایتکاران بنی امیه بگیرد.

شگفت انگیز است که هم خود و هم زیارت عاشورا یادآور ارتباط بسیار قوی و نیرومند این دو حجّت بزرگ الهی اند. برنامه عاشورا و زیارت عاشورا دلدادگان امام حسین (ع) را به امام زمان متّصل ساخته و پیوند می دهند و انسان ها را از مسیر عاشورا و زیارت جانسور امام حسین (ع) و در عین سوگ و عزا و توسل به آن حضرت به سوی امام عصر متوجه می سازند.

برچسب ها: سیدالشهدا علیه السلام , زیارت عاشورا , امام مهدی(عج) ,
آخرین ویرایش: جمعه 11 اسفند 1391 01:44 ب.ظ
تاریخ ارسال : چهارشنبه 9 اسفند 1391 12:06 ب.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
مشخصات و تاریخچه مرقد مطهر امام حسین (ع)
اگر چه قبر حقیقى سیدالشهدا (ع) در دلها و قلبهاست كه بناى آن از دوران كودكى در سرزمین دل شیعیان و عاشقانش گذارده شد؛ اما مرقد شریف آن حضرت همواره از آثار و بركات متعددى برخوردار بوده است .
ضریح مقدس و حرم مطهر امام حسین (ع) یادگارى از جان نثارى و فداكارى او و یارانش در راه خدا مى‏باشد. مرقدى كه جاى عترت آدمیان براى ابد و دوام خواهد بود، و سزاوار است كه این بارگاه شریف و غم‏انگیز و شور آفرین، همواره زیارتگاه مردم جهان شده و انسانها ، فداكارى و عشق و صفا را از خفتگان این مرقدهاى شریف ، سرمشق گیرند. حرم حسین كعبه دلهاست . و این كعبه طوافگاه زائران و قبله امیدواران و دارالشفاى دردمندان و پناهگاه توبه كنندگان و گنهكاران است.
آرى، عاشقان كویش و دلباختگان رویش ، پروانه‏وار خود را در اطراف ضریح مطهرش گردانیده و به آتش عشق و محبت او، پر و بال خویش را مى‏سوزانند و اشك شوق و اشتیاق بر چهره و رخسار مى‏افشانند، و بر مظلومى و مصیبتهاى او و خاندانش ناله سر مى‏دهند براستى «این چه شمعى است كه جانها همه پروانه اوست».

ادامه مطلبموضوعات مرتبط : برکات زیارت و تربت کربلا ,
برچسب ها: مرقد , امام حسین , حرم , کربلا ,
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1392 03:55 ب.ظ
تاریخ ارسال : پنجشنبه 3 اسفند 1391 09:48 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
  • موضوعات CATEGORIES2

  • برچسبها TAGS

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات