سیدالشهداء علیه السلام
بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا
هدف عاشورا - زنده کردن عزت اسلام
وجه تمایز شیعیان جهان در طول تاریخ اسلامی با دیگر مسلمانان الگوپذیری از امامان معصوم، و مقتدا قرار دادن این رهروان راستین شریعت محمدی ـ صلی الله علیه و آله ـ و عشق و ایمان حقیقی به این مشعلان فروزان جامعه بشری بوده است. به دلیل اعتقاد به مشروعیت انحصاری امام معصوم و منصوص بود كه در نزد شیعه تا قبل از غیبت، تمامی قدرتهای حاكم صراحتاً نامشروع تلقی می‌شوند و از زمان غیبت به بعد نیز سازش و همراهی با حكومت‌هایی كه جامع شرائط نیابت از امام غایب نبوده‌اند اگر نه ناممكن بلكه همواره دشوار بوده است.

السلام علیک یا ابا عبدالله

شیعیان همواره در اقتدا به امامان خویش در سازش‌ناپذیری با حاكمان جور شهره بوده‌اند و عزت و افتخار خود را در قیام بر علیه باطل جستجو می‌كرده‌اند. در بررسی و تبیین بهتر این مسئله توجه به دلایل قیام امام حسین ـ علیه السّلام ـ برای درك بهتر نوع الگوپذیری شیعیان از ایشان در كسب عزت و افتخار اسلامی ضروری است كه در اینجا با توجه به حفظ اختصار تنها به ذكر دو نمونه اكتفا می‌كنیم:

1ـ انجام تكلیف در سخت‌ترین شرائط: اساسی‌ترین عامل برای قیام امام حسین ـ علیه السّلام ـ انجام تكلیف الهی و عمل به فریضة امر به معروف و نهی از منكر بوده است، علامه طباطبائی در تفسیر آیة،  «فقاتل فی سبیل الله لاتكلف الاّ نفسك و حرّض المؤمنین»(1)
 می‌فرمایند منظور از لا تكلّف الا نفسك این است كه هر انسانی مكلّف به انجام وظیفة خویش است زیرا خداوند خطاب به پیامبر می‌فرماید اگر مردم در امر جهاد كندی و سستی كنند وظیفة شخصی تو به قوّت خود باقی است، تو خود به مقاتله بپرداز و البته وظیفة تو نسبت به دیگران ترغیب و تشویق آنان نیز خواهد بود(2)
بر این اساس در جامعه اسلامی اگر هر كس تنها به وظیفة خود عمل كند و دیگران را نیز امر به معروف و نهی از منكر نماید عزت و افتخاری از آن بالاتر در سربلندی آن جامعه متصوّر نخواهد بود. امام حسین ـ علیه السّلام ـ در نخستین گامهای تاریخی خویش در پاسخ مروان بن حكم فرستاده یزید برای اخذ بیعت از ایشان ضمن تشریح جایگاه خود و یزید فرمودند:
«... و مثلی لا یبایع مثله»(3) «...فردی همچون من با فردی مثل یزید بیعت نمی‌كند...»
نكته در اینجاست كه ایشان این عدم بیعت را متعین در یك شخصیت خارجی خاص و منحصر به زمانی خاص نمی‌دانستند بلكه به اعتقاد ایشان هركس پیرو راستین ایشان باشد با فرد فاسقی همچون یزید سازش نخواهد كرد بر این اساس در هر زمانی تكلیف شیعیان در برابر یزیدیان زمان روشن خواهد بود. امام در حین خروج از مدینه در وصیت نامه‌ای كه به برادر گرامی‌شان محمدبن حنفیه نوشتند پس از اقرار به وحدانیت الهی فرمودند: «... انّما خرجت لطلب الاصلاح فی امة جدی ارید ان امر بالمعروف و انهی عن المنكر»(4) «...همانا خروج من برای طلب اصلاح در امت جدم و انجام امر به معروف و نهی از منكر بوده است.» كه در این عبارت به خوبی فلسفه قیام ایشان و درسی كه شیعیان باید از آن بگیرند مشهود است.

2ـ پاسداری از اسلام و امامت در كربلاء: نكته دوم در انگیزه قیام امام حسین ـ علیه السّلام ـ كه می‌تواند بهترین درس برای شیعیان ایشان باشد پاسداری از اسلام و امامت بود. هدف امام در پاسداری از اسلام مقابله با وضعیتی بود كه در ضمن آن حلال الهی حرام و حرام الهی حلال گردیده بود، حق و حقیقت قربانی هوی و هوسهای هوسبازان شده و بطور كلی اسلام در معرض خطر بعدی قرار گرفته بود این وضعیتی است كه در هر زمانی رخ دهد تكلیف مسلمانان بر قیام علیه باطل و احقاق حق برای پاسداری از دین اسلام تعلق خواهد گرفت، الگوی دیگر واقعه عاشورا پاسداری از مقام والای امامت و ولایت بود كه اصحاب امام در شب عاشورا علیرغم اعلام رفع بیعت امام از ایشان با قلبی آكنده از عشق الهی و علاقه شدید به امام خویش ایستادگی و صلابت خود را در دفاع از مقام شامخ ولایت تا آخرین قطره خون اعلام داشتند و عزت و افتخار شهادت در راه حق را بر ذلت زندگی تحت حاكمیت باطل ترجیح دادند.(5) این بزرگترین درسی است كه ما در حادثه خونین كربلا می‌توانیم از یاران با وفای امام بگیریم شب عاشورا كه به حق باید آن را شب پاسداری از مقام امامت و ولایت نامید بهترین ترجمان كسب عزت و افتخار جامعه اسلامی را در پیروی و حمایت قاطع از مقام ولایت می‌داند، شیعیان به حق آموخته‌اند در موقعیتی كه كیان اسلام در معرض خطر قرار می‌گیرد همچون امام خویش تا آخرین لحظه كه خود و یاران و زنان و فرزندانش را در معرض شهادت و اسارت می‌دید ولی هرگز حاضر به پذیرش ذلت زندگی تحت حاكمیت ظلم نشد بلكه مرگ در این راه را سعادت توصیف نمود،(6) آنان نیز با الهام از این حادثه عزت و سربلندی خود را در پیروی از مقام ولایت و قیام علیه حاكمان طاغوت جستجو كنند. دشمنان انقلاب اسلامی با درك اهمیت این مسئله همواره سعی داشته‌اند با تبلیغات سوء و دشمنی‌های مكرر در این پیوستگی بین رهبر و جامعه اسلامی رخنه ایجاد نمایند لكن تا زمانی كه اتحاد و پیروی مردم از ولی فقیه جامعه اسلامی به قوت خود باقی است عزت و افتخار ایشان نیز محفوظ، و نظام اسلامی با شكوه و صلابت به راه خود ادامه خواهد داد «انشاء الله»

 

پی نوشتها :
1- سورة نساء، آیة 84.
2- علامه طباطبائی،‌ تفسیر المیزان، ج5، مركز فرهنگی رجاء، چاپ چهارم 1367، ص 41.
3- ناسخ التواریخ، ج1، ص 386.
4- همان، ج2، ص 9.
5- ر.ك: سیدهاشم رسولی محلاتی، زندگانی امام حسین ـ علیه السّلام ـ تهران دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سوم 1378، ص 393 به بعد.
6- «انی لا اری الموت الا سعادة و الحیاة مع الظالمین الا برما» بحارالانوار، ج44 ص 381.موضوعات مرتبط : فلسفه و نتایج عاشورا ,
برچسب ها: ashura , عاشورا , muharram , محرم ,
آخرین ویرایش: پنجشنبه 21 فروردین 1393 11:38 ق.ظ
تاریخ ارسال : پنجشنبه 23 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
سفره حضرت ام‏ البنین علیهاالسلام

حجة الاسلام و المسلمین آقای صادقی واعظ، که یکی از ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت در حوزه‏ی علمیه قم می‏باشند نقل کردند:

یکی از سالها در تهران منبر می‏رفتم، روز تاسوعا بود، سوار تاکسی شدم که به طرف مسجد آیت الله ا... زاده مرحوم حاج سید احمد بروجردی (قدس سره) بروم، مسیر حرکت از میدان شهدا به طرف صددستگاه بود، در مسیر به ترافیک برخوردیم که از رفت و آمد هیئتها ایجاد شده بود، راننده گفت: چه خبر است؟! گفتم: مگر شما مسلمان نیستید؟ گفت من مسیحی هستم. گفتم: امروز روز تاسوعا و روز عزاداری برای اهل‏بیت است که به روز حضرت اباالفضل علیه‏السلام معروف است گفت: من حضرت اباالفضل علیه‏السلام را خوب می‏شناسم سپس افزود: من بچه‏دار نمی‏شدم بعد از مدتی هم که بچه‏دار شدم دو پایش فلج شد هر چه ثروت داشتم خرج کردم منزل و ماشینم را فروختم  ولی نتیجه گرفته نشد یکی از شبها آمدم منزل، دیدم زنم گریه می‏کند، گفتم چه خبر است؟ گفت: اینجا که مستأجر هستیم صاحبخانه امروز مرا به سفره‏ی ام ‏البنین علیهاالسلام دعوت کرده است.

 

84.jpg

 

 گفتم ام‏ البنین کیست؟ (برایم شرح داد) و گفت: من هم بچه‏ی فلجم را بردم سر سفره‏ی روضه و متوسل به حضرت اباالفضل شدم حالا امشب هم ما دو نفری بچه‏ها را بغل کرده به آن حضرت توسل بجوییم و همین کار را کردیم شب در ایوان خوابیده بودیم نصف شب دیدم بچه بلند شده و می‏دود گفتم چه خبر است؟ دستش را گرفتم گفت: این آقا، اسب سوار کیست؟ این بود معجزه‏ی حضرت اباالفضل العباس علیه‏السلام. 

 

 

منبع:کرامات باب الحوایج (زندگانی حضرت ابوالفضل العباس و سی و چهار کرامت و عنایت آن حضرت) ؛ سید بشیر حسینی ؛ نسیم حیات صفحات73 و 74موضوعات مرتبط : کرامات حضرت عباس(علیه السلام) ,
آخرین ویرایش: جمعه 24 آبان 1392 11:27 ق.ظ
تاریخ ارسال : چهارشنبه 22 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
چشم گریان،چشمه فیض خداست

گریستن بر اباعبدالله الحسین‏«ع‏لیه السلام» ثواب بسیاری دارد.(1) فرشتگان،پیامبران،زمین و آسمان،حیوانات صحرا و دریا هم بر عزاى حسین‏«ع‏لیه السلام» گریسته‏اند. (2)

اشک ریختن،نشانه پیوند قلبى با اهل بیت و سید الشهداء ع‏لیه السلام است.اشك،دل راسیراب مى‏كند،عطش روح را بر طرف مى‏سازد و حاصل محبتى است كه نسبت‏به‏ اهل بیت‏ حاصل مى‏شود. همدلى و هماهنگى روحى با ائمه،ایجاب مى‏كند كه در شادى ‏آنان شاد و در غمشان محزون باشیم.این نشان شیعه است كه‏«یفرحون بفرحنا و یحزنون‏لحزننا...» (3) قلبى كه مهر حسین‏«ع‏لیه السلام» را داشته باشد ،بى شك به یاد مظلومیت و شهادت او مى‏گرید. اشك، زبان دل و شاهد عشق است.

گریستن در سوگ شهداى كربلا،تجدید بیعت‏با عاشورا و فرهنگ شهادت و تغذیه‏ فكرى و روحى با این مكتب است و اشك ریختن،نوعى امضا كردن پیمان و قرارداد مودت با سید الشهدا است.

 چرا گریه برای امام حسین؟

ائمه شیعه، گریستن بر مظلومیت اهل بیت و عزاى حسینى را تاكید كرده و شهادت اشك را بر صداقت عشق،پذیرفته‏اند. امام صادق‏«ع‏لیه السلام»فرموده است:

«نزد هر كس كه ما یاد شویم و چشمانش اشک ‏آلود شود،حتى اگر به اندازه بال مگسى‏ باشد،خداوند گناهانش را مى‏بخشاید،هر چند چون كف دریا فراوان باشد.» (4) به گفته صائب:

در سلسله اشک بود گوهر مقصود              گر هست ز یوسف خبر،این قافله دارد

دستور امامان به گریستن بر امام حسین‏«ع‏لیه السلام» بسیار اكید است. امام رضا«ع‏لیه السلام»به ریان بن ‏شبیب در حدیث مفصلى فرمود: «یابن شبیب!ان كنت‏باكیا لشى‏ء فابك للحسین بن على بن‏ابى طالب فانه ذبح كما یذبح الكبش...». (5) اگر بر چیزى گریه مى‏كنى،بر حسین بن على گریه‏ كن،كه او را همچون گوسفند،سر بریدند.در حدیث دیگرى فرموده است:«محرم، ماهى‏ است كه مردم دوره جاهلیت جنگ در آن را ناروا مى‏دانستند،ولى در این ماه،دشمنان،خون ما را بناحق ریختند و هتك حرمت ما نمودند و فرزندان و بانوان ما را به اسارت‏ گرفتند و به خیمه‏ هاى ما آتش زدند و غارت كردند و در كار ما، براى رسول خدا هیچ‏ حرمتى را رعایت نكردند.روز حسین ع‏لیه السلام ( عاشورا)پلكهاى ما را مجروح و اشکهایمان راجارى كرد و ما از سرزمین كربلا،گرفتارى و رنج‏ به میراث بردیم.

پس باید بر كسى ‏همچون حسین ع‏لیه السلام،گریه‏ كنندگان بگریند،كه «گریه بر او، گناهان بزرگ را هم فرو مى‏ریزد.» (6) خود امام حسین‏«ع‏لیه السلام»فرموده است:«انا قتیل العبرة،لا یذكرنى مؤمن الا بكى‏»، (7) من‏كشته اشكم،هیچ مؤمنى مرا یاد نمى‏كند مگر آنكه(بخاطر مصیبتهایم)مى‏گرید.

امام‏ سجاد«ع‏لیه السلام»بیست‏ سال بر امام حسین علیه السلام گریست و هرگز طعامى پیش او نمى‏گذاشتند مگر آنكه گریه مى‏ كرد. (8)

به فرموده امام صادق‏«ع‏لیه السلام»:هر ناله و گریه‏اى ناپسند ومكروه است،مگر نالیدن و گریستن بر حسین علیه السلام:«كل الجزع و البكاء مكروه‏سوى الجزع و البكاء على الحسین‏». (9)

هم گریستن،هم گریاندن، هم خود را شبیه گریه‏ كنندگان در آوردن(تباكى)پسندیده‏است و اجر دارد.

نکته مهم :

این همه فضیلت كه براى گریه بر حسین‏«ع‏لیه السلام»بیان شده و اینكه اشك‏ چشم،آتش دوزخ را فرو مى‏نشاند و غمگین شدن در سوگ شهیدان كربلا ایمنى از عذاب‏است،در صورتى است كه گناه و فسق و آلودگى انسان در حدى نباشد كه مانع رسیدن این‏فیض الهى گردد. اشکى كه مبین پیوند عاطفى و رابطه مكتبى و اتصال روحى با راه و فكرو خط ائمه و سید الشهداست،حتما زمینه‏ساز پرهیز از گناه مى‏گردد.به تعبیر شهیدمطهرى:«گریه بر شهید،شركت در حماسه او و هماهنگى با روح او و موافقت ‏با نشاط او و حركت اوست...امام حسین‏«ع‏لیه السلام» بواسطه شخصیت عالیقدرش ، بواسطه شهادت‏ قهرمانانه‏اش ،مالك قلبها و احساسات صدها میلیون انسان است.

اگر كسانى كه بر این‏ مخزن عظیم و گرانقدر احساسى و روحى گمارده شدند، یعنى سخنرانان مذهبى،بتوانند از این مخزن عظیم در جهت هم شكل كردن و همرنگ كردن و هم احساس كردن روحها باروح عظیم حسینى بهره‏بردارى صحیح كنند،جهانى اصلاح خواهد شد.» (10) پس مهم، شناخت فلسفه گریه در راستاى احیاى عاشورا و زنده نگهداشتن مراسم حسینى وفرهنگ كربلاست ،نه گناه كردن و آلودگى ،به امید پاك شدن با چند قطره اشك! معلوم‏نیست كه دل و جان آلوده،آن همسویى را با امام داشته باشد كه با یاد مصائبش گریه كند.

گریه در فرهنگ عاشورا،سلاح همیشه برانى است كه فریاد اعتراض به ستمگران رادارد.«اشك‏»، زبان دل است و گریه،فریاد عصر مظلومیت.رسالت اشك نیز پاسدارى از«خون شهید»است.

امام خمینى‏«ره‏»فرمود:«هر مكتبى،تا پایش سینه‏زن نباشد،تا پایش‏گریه‏كن نباشد،تا پایش توى سر و سینه‏زن نباشد حفظ نمى‏شود...»، (11) «گریه كردن برشهید،نگهداشتن، زنده نگهداشتن نهضت است‏»، (12) «گریه كردن بر عزاى امام حسین،زنده‏نگهداشتن نهضت و زنده نگهداشتن همین معنى است كه یك جمعیت كمى در مقابل یك‏امپراطور بزرگ ایستاد...،آنها از همین گریه‏ها مى‏ترسند، براى اینكه گریه‏اى است كه گریه ‏بر مظلوم است،فریاد مقابل ظالم است.» (13)

اشک،سر فصل محبت و مودت است و برخاسته از عشقى است كه خداوند در دلها قرار داده كه نسبت‏ به حسین بن على‏«ع‏لیه السلام»مجذوب مى‏شود.به فرموده رسول خدا«ص‏» :

«ان لقتل الحسین حرارة فى قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا». (14) براى شهادت حسین‏علیه السلام حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود.

كدام عاشق در این ره در بلا نیست؟ كدامین دل شما را مبتلا نیست؟ اگر در سوگتان شد دیده نمناك اگر از عشقتان دل گشت غمناك گواه عشق ما این دیده و دل رساند«اشک‏» و «غم‏»ما را به منزل كنون ماییم و درد داغدارى كنون ماییم و اشک و سوگوارى هنوز اشک عزا پیوسته جارى است رواق چشممان آیینه‏ كارى است غدیر ما محرم دارد امروز محرم ،بذر غم مى‏كارد امروز (15)

امروز هم ، اشک و گریه ، رابط ما با حسین است و ما با شور اشکهایمان ، سر سفره‏ محبت‏ سید الشهداء ع‏لیه السلام نشسته‏ایم و نمك پرورده ابا عبد الله هستیم ، از این رو،این مهر با شیرمادر در جان ما وارد شده و با جان هم به در مى‏شود.

پى‏نوشتها

1-      احادیث ثواب و آثار گریه بر امام حسین‏«ع‏»را از جمله در بحار الانوار،ج 44،ص 279 تا 296 مطالعه كنید.

2-      سفینة البحار،ج 1،ص 97،بحار الانوار،ج 45،ص 220 به بعد.

3-      میزان الحكمه،ج 5،ص 233.

4-      وسائل الشیعه،ج 10،ص 391.

5-      بحار الانوار،ج 44،ص 286.

6-      همان،ص 283.

7-      همان،ص 279.

8-      همان،ج 46،ص 108.

9-      بحار الانوار،ج 45،ص 313.

10-   شهید(ضمیمه قیام و انقلاب مهدى)،ص 124 و 125.

11-   صحیفه نور،ج 8،ص 70.

12-   همان،ج 10،ص 31.

13-   همان-ج 10،ص 31.

14-   جامع احادیث الشیعه،ج 12،ص 556.

15-   از مثنوى‏«اهل بیت آفتاب‏»از مؤلف.موضوعات مرتبط : عزاداری و آداب آن ,
آخرین ویرایش: یکشنبه 19 آبان 1392 12:10 ب.ظ
تاریخ ارسال : یکشنبه 19 آبان 1392 12:12 ب.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
به وسیله‏ی خواندن زیارت عاشورا مرض از بین رفت

علامه بزرگوار حضرت آیت الله شیخ حسن فرید گلپایگانی که از علمای تهران هستند از استاد خود مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی نقل کردند: در اوقاتی که در سامرا مشغول تحصیل علوم دینی بودم اهالی سامرا به بیماری وبا و طاعون مبتلا شدند و همه روزه عده‏ای می‏مردند. روزی در منزل استادم مرحوم سید محمد فشارکی (اعلی الله مقامه) با جمعی از اهل علم نشسته بودم، ناگهان مرحوم آقا میرزا محمد تقی شیرازی تشریف آوردند و صحبت از بیماری وبا شد که همه در معرض خطر مرگ هستند. مرحوم میرزا فرمودند: اگر من حکمی بدهم انجام می‏شود یا نه؟ همه‏ی اهل مجلس گفتند: بلی! سپس فرمودند: من حکم می‏کنم که شیعیان ساکن سامرا از امروز تا ده روز همه مشغول خواندن زیارت عاشورا شوند و ثواب آن را به روح شریف نرجس خانم والده‏ی ماجده‏ی حضرت حجة بن ‏الحسن علیه‏السلام هدیه نمایند تا این بلاها از آن‏ها دور شود. اهل مجلس نیز این حکم را  به تمام شیعیان رساندند و همه مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند. همه روزه عده‏ای از سنی‏ها می‏مردند به طوری که این موضوع برای همه آشکار شد و برخی از سنی‏ها از شیعه‏ها پرسیدند: دیگر کسی از شماها تلف نشده است؟

 

http://www.taknaz.ir/upload/61/0.922477001322404135_taknaz_ir.jpg

 

آنها گفتند: شیعیان زیارت عاشورا خواندند و بلا از آن‏ها دور شد. آقای گلپایگانی فرمودند: وقتی گرفتاری سختی برایم پیش می‏آمد، فرموده آن مرحوم یادم می‏آمد و از اول ماه سرگرم خواندن زیارت عاشورا می‏شدم و در روز هشتم به طور کامل برایم فرج می‏شد. (داستان‏های شگفت. )

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 30 و 31موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 10 آبان 1392 11:58 ق.ظ
تاریخ ارسال : پنجشنبه 16 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
اشعار حضرت زهرا سلام اللّه علیها
دارالسلام مرحوم نوری جلدیك صفحه دویست و چهارده از امالی مفید نیشابوری نقل شده :
خانم و مخدره ای كه نوحه گر و مداحه بنام زره بوده كه درتمام مجالس زنانه شركت میكرده و اقامه عزاداری حضرت سیدالشهداء اباعبداللّه الحسین علیه السلام را برپا می نموده و خانم خوب و جلسه ای و اهل تقوی بوده و مخدرات دیگر را تشویق به عزاداری و گریه مینموده خلاصه برای عزاداری اهلبیت هركاری كه از دستش برمی آمده انجام میداده .

 یكشب كه بعد از جلسات به منزلش برمیگردد باحال خسته به بستر می رود و بخواب می رود.
یكوقت در عالم خواب می بیند كه مشرف شد محضر مقدس بی بی عالم فاطمه زهرا سلام اللّه علیها حضرت بی بی نزد قبر مقدس حضرت سید الشهداء
علیه السلام نشسته و گریه و زاری می كند.


و بعد با چشم گریان روبه این مخدره عنایت فرموده و می فرماید ای زره درمجالس عزای فرزند دلبندم سیدالشهداء
علیه السلام این اشعار را بخوان .
ایها العینان فیضا واستهلا لاتغیضا وابكیا بالطف میتا ترك الصدر و ضیضا لم امرضه قتیلا لا و لا كان مریضا یعنی : ای دو چشمان وای دودیده من اشك بسیار از چشم و دیده اشكبار بریزید، زیاد گریه كنید، و باشك كم اكتفا نكنید، و گریه كنید بر آن شهیدی كه در زمین كربلا افتاده و سینه اش زیر سم اسبها شكسته شده است مریض نبود و از دار دنیا رفته است یعنی نه مریض ااز دنیا رفت بلكه او را كشتند.موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 10 آبان 1392 11:48 ق.ظ
تاریخ ارسال : سه شنبه 14 آبان 1392 10:14 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
سوگواری جغد برای امام حسین علیه‏ السلام

حسین بن ابی غندر می‏گوید: از امام صادق علیه‏السلام شنیدم که درباره‏ی جغد فرمودند: آیا کسی از شما این حیوان را در روز دیده است؟ (زیرا گفته شده است که جغد در روز ظاهر نمی‏شود). سپس فرمودند: آگاه باشید که او پیوسته در اماکن آباد زندگی می‏کرد؛ اما وقتی خبر شهادت امام حسین علیه‏السلام را شنید با خود عهد بست که هرگز در جای آباد زندگی نکند و تنها در خرابه‏ها به سر برد. حسین بن علی بن صاعد بریری که متولی قبر آقا امام رضا علیه‏السلام بود از پدر بزرگوارش نقل می‏کند: حضور آقا امام رضا علیه‏السلام شرفیاب شدم، ایشان فرمودند: آیا این جغد را می‏بینی؟ مردم درباره‏اش چه می‏گویند؟ گفتم: فدایت شوم! برای همین سؤال خدمت شما رسیده ام.

 

30.jpg

 

ایشان فرمودند: این جغد در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله در منازل و کاخ‏ها زندگی می‏کرد. وقتی مردم غذا می‏خوردند پرواز می‏کرد و در مقابل آن‏ها فرود می‏آمد و آن‏ها مقداری غذا برای او می‏انداختند و آن حیوان می‏خورد و می‏نوشید و به جای خود باز می‏گشت؛ اما بعد از شهادت آقا امام حسین علیه‏السلام از مکان‏های آباد به جاهای ویران و بیابان روی آورد و گفت: شما امت بدی هستید؛ زیرا پسر دختر پیامبرتان را کشتید و من از شما بر جان خود ایمن نیستم. ( ثمرات الحیات، ص 279. )

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 49 و 50موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 10 آبان 1392 11:29 ق.ظ
تاریخ ارسال : یکشنبه 12 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
درخت، خون می‏گرید

حضرت حجةالاسلام و المسلمین آقای شیخ علی موحد فرمودند: در ایام عاشورا به قصد نشر احکام دین به شهر لارستان رفته بودم. در این چند روزی که در آنجا اقامت داشتم در روز تاسوعای حسینی چند نفر از مردم خبر آوردند که شب گذشته از درخت سدری که در چهار فرسخی این جا است نوری شبیه مهتاب ظاهر شده است. عده‏ی زیادی از مردم برای تماشای آن درخت به آن محل آمده بودند. سپس روز عاشورا خبر رسید که شب گذشته از آن درخت نوری ظاهر نشد؛ اما نزدیک صبح قطرات خون از آن درخت بر زمین می‏ریخت و قطعه کاغذی که چند قطره خون از آن درخت بر آن ریخته بود همراه آورده بودند. جمعی از سنی‏های آن محل پس از دیدن این منظره مشغول فرستادن لعنت بر یزید و قاتلان آقا امام حسین علیه‏السلام شدند و با شیعیان در عزای سید و سالار شهیدان شرکت کردند. 

 

http://www.ashoora.ir/images/phocagallery/tarhhaye-mazhabi/hosein/thumbs/phoca_thumb_l_emam-hosein%20(148).jpg

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه ؛ موسی رمضانی‏پور نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان صفحه 38موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 3 آبان 1392 06:36 ب.ظ
تاریخ ارسال : چهارشنبه 8 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
گریه شیر بر امام حسین علیه السلام

عالم بزرگوار جناب سید محمد رضوی کشمیری، فرزند مرحوم سید مرتضی کشمیری نقل می‏کند: در کشمیر در دامنه کوهی، حسینه‏ای قرار دارد که می‏توان داخل آن را از بیرون دید و پشت بام آن مقداری باز است که از آن، روشنایی بیرون آید و هر سال در روز عاشورا برای امام حسین علیه‏ السلام مراسم عزاداری گرفته می‏شود تا شیعیان دور هم جمع بشوند. در شب اول محرم شیری وارد محوطه شد و به پشت بام حسینه رفت و از آن روزنه، به عزاداران نگاه می‏کرد و اشک از چشمانش سرازیر می‏شد و تا شب عاشورا هر شب همین کار را انجام می‏داد و بعد از مراسم از مجلس بیرون می‏رفت. (داستان‏های شگفت، ص 152. )

 

14.jpg

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 35 و 36موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 3 آبان 1392 06:17 ب.ظ
تاریخ ارسال : دوشنبه 6 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
تبدیل زعفران به آتش

مرحوم شیخ طوسی در شریف مجالس نقل می‏کند: مردی از لشکریان کربلا نزد ما بود، او هنگامی که برگشت یک شتر و مقداری زعفران باخود آورد. وقتی زعفران را خرد کردند، آتش شد و هر وقت یکی از زنان از آن زعفران به دست خود می‏مالید پیسی می‏گرفت. آن شتر را نیز کشتند و هر چه با کارد می‏بریدند، جای آن آتش می‏شد. هنگامی که پوست آن را کندند و آن را قطعه قطعه کردند آتش از آن بیرون می‏آمد و هر چه در زیر دیگ، آتش می‏گذاشتند آتش در دیگ می‏جوشید و از گوشت آن در کاسه‏ای ریختند، دوباره به آتش تبدیل می‏شد سپس استخوانی از آن برداشتیم، وقتی آن را با کارد بریدیم جای آن آتش پیدا شد. (اثبات الهداة، ص 181. )

 

13.jpg

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحه 35
موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 3 آبان 1392 06:12 ب.ظ
تاریخ ارسال : شنبه 4 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
عید سعید غدیر خم مبارک باد

جبریل از آسمان تبسم آورد                        شیرینی دین برای مردم آورد

نعمت ز ولایت علی بهتر چیست؟                والله  که «أتممت علیکم» آورد

 

« یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ »

 

در آینه مهر و مه شکوفایی کرد                   دستان علی بلند بالایی کرد

آن روز خداوند خودش مردم را                      از سوره مائده پذیرایی کرد


تصاویر زیبا سازی وبلاگ www.20Tools.comعید سعید غدیر، تجلی خواست خالق، روح آفرینش، برانگیزاننده ستایش و دست‏های بلندی که انسان خاکی را به افلاک می‏کشاند، مبارک باد.تصاویر زیبا سازی وبلاگ www.20Tools.com


درویش علی گو شده كف می زند امشب

در شادی شاهیِ تو دف می زند امشب

هر ناد علی گو به هدف می زند امشب

زهرا به دلش مهر نجف می زند امشب
صد بادیه سرمست از آن خم می شد                      ابلیس به زیر دست و پا گم می شد

آن روز تمام شاعران می دیدند                                لب های خدا پر از تبسم می شدرسول خدا صلی الله علیه و آله:

روز غدیر خم برترین عیدهاى امّت من است و آن روزى است كه خداوند بزرگ دستور داد؛ آن روز برادرم على بن ابى طالب را به عنوان پرچمدار (و رهبر) امّتم منصوب كنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند،

و آن روزى است كه خداوند در آن دین را تكمیل و نعمت را بر امّتم تمام كرد و اسلام را بعنوان دین براى آنان پسندید.

(امالى صدوق: 125)

 

« الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دیناً »

 

روشن شدن پگاه دیدن دارد                        پرواز دل از نگاه دیدن دارد

بر قله کوهی از جهاز شتران                       خورشید کنار ماه دیدن داردهر صبح که با نام تو آغاز شود                                در سینه نزول رحمت احراز شود

یا رب تو گواهی که ز یک بسم الله                           صد ره به محمد و علی باز شود

 

تصاویر زیبا سازی وبلاگ www.20Tools.comعید فرخنده غدیر خم، نزول برکت همه احساس‏های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی مبارک باد.تصاویر زیبا سازی وبلاگ www.20Tools.com

 

جهان مثل علی مولا ندارد                          علیّ عالی اعلا ندارد

خدا گفتن به او کفر است اما                      خدا داند که او همتا ندارد
                                    امید خدا به ما نویدی بدهد                     در عید غدیر اجر مزیدی بدهد

                         از برکت ذکر یاعلی و صلوات                 حق با فرجش بر همه عیدی بدهدغدیر

ولایت امیر المۆمنین علی علیه‏السلام، چشمه حیات لازَمان و لا مکانی است که در جوشش همواره خویش، هیچ کس را از آن بیعت تاریخی محروم نمی‏کند.

یاران! شتاب کنید،

مبادا از میوه‏های آسمانی این شاخه طوبی دستمان کوتاه بماند.


اللهم عجل لولیک الفرج

برچسب ها: امام علی علیه السلام , عکس عید غدیر خم , پیامک عید غدیر خم , عید غدیر خم ,
آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 آبان 1392 07:44 ب.ظ
تاریخ ارسال : پنجشنبه 2 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
نخوردن آب توسط گوسفندان حضرت اسماعیل

حضرت اسماعیل علیه‏السلام گوسفندان فراوانی داشت. روزی چوپان، گوسفندان را برای چرا به صحرا برده بود و از آن‏ها مواظبت می‏کرد ناگهان چوپان متوجه شد که گوسفندان از آب فرات نمی‏نوشند، جریان را به حضرت اسماعیل علیه‏السلام گفتند و آن حضرت نیز از پروردگارش چاره جویی کرد. آن گاه از طرف خداوند ندا رسید: از خود گوسفندان علت آن را بپرس حضرت اسماعیل علیه‏السلام از گوسفندان پرسید: چرا از این آب نمی‏خورید؟ آن‏ها به اراده‏ی خداوند گفتند: فرزندت حسین علیه‏السلام در این سرزمین و در کنار این نهر، تشنه به شهادت می‏رسد، ما نیز به خاطر  غم و مصیبت او از این آب نخواهیم خورد. (بحارالانوار، ج 44، ص 243. )

 

11.jpg

 

منبع: کرامات حسینیه و عباسیه  ؛ موسی رمضانی‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاریخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 34 و 35موضوعات مرتبط : کرامت حسینی ,
آخرین ویرایش: جمعه 26 مهر 1392 11:02 ق.ظ
تاریخ ارسال : چهارشنبه 1 آبان 1392 11:10 ق.ظ | نویسنده : خادم سیدالشهداء علیه السلام
  • موضوعات CATEGORIES2

  • برچسبها TAGS

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات